Teplé nebo studené světlo do bytu

Teplé nebo studené světlo do bytu?

Rozhodujete se, zda zvolit do vašeho bytu žluté teplé nebo bílé studené osvětlení? LED žárovku o výkonu 3 W nebo 15 W? Tady máme jasnou odpověď. Pro interiér bytu či domu se používá teplá bílá z důvodu útulnější atmosféry, ale do kuchyně, která neslouží pro odpočinek můžete zvolit studenou bílou.
Máte-li ovšem stěnu ve Vašem obývacím pokoji v jasné barvě, určitě zvolte barevný LED osvícení. Nebylo by určitě hezké podsvítit modrou zeď teplou bílou barvou, proto zvolíme stejné podsvícení jako má stěna.

Barva světla

Barva světla nebo teplota chromatičnosti je velmi důležitým parametrem osvětlení. Jednotkou barvy světla je Kelvin (značeno K). Připravili jsme jasnou tabulku na které je vyznačeno barevnost bílého světla.

teplota světla

 

Světelný tok a intenzita osvětlení

Nevíte si rady, kolikati watovou LED žárovku koupit? Máme pro Vás jasnou tabulku, kde si porovnáte svítivost klasické žárovky a LED žárovky.

Wolframová žárovka (klasická žárovka)
Světelný tok v lumenech
Výkon 25 W 200 lm
Výkon 40 W 400 lm
Výkon 60 W 700 lm
Výkon 75 W 900 lm
Výkon 100 W 1300 lm
LED žárovka
Světelný tok v lumenech
Výkon 3 W 240 lm
Výkon 5 W 400 lm
Výkon 9 W 720 lm
Výkon 12 W 1100 lm
Výkon 15 W 1500 lm

Z tabulky můžeme vyčíst, že pokud máte doma klasickou žárovku o výkonu 75 W, tak nám dodá světelný tok 900 ml. Chceme-li, aby nám i nová LED žárovka svítila stejně, musíte zakoupit LED o výkonu cca 11 W.
Světelný tok je velmi důležitá veličina, na kterou by jsme měli zvýšit pozornost při výběru. Světelný tok se velice špatně dá změřit, proto někteří výrobci tento údaj zadávají nepřesně.

Jaký LED pásek zvolit?

Pokud chcete vylepšit svoji televizi, respektivě zeď za televizí, není snad lepší varianta než využit LED pásek s USB konektorem. Nemusíte tak zbytečně kupovat napájecí zdroj a ušetříte tak peníze. K dispozici je pásek s pouze bílou teplou barvou nebo barevný pásek s dálkovým ovladačem.

Časté využití LED pásku je na kuchyňskou linku, kde lidé často volí bílou studenou nebo přímo  modrou. Pokud se nemůžete rozhodnout určitě zvolte barevný LED pásek a můžete tak nastavovat různe barvy podle aktuální nálady.

Velkou vychýtávkou je ovládání barev a intenzitu pomoci Vašeho smartphone. Tento speciální LED pásek s WI-FI máme nyní v akci.

Barevný LED pásek s Wi-Fi - 5 m

Barevný LED pásek s Wi-Fi - 5 m

share post:

Comments

  1. Velice užitečný článek o led žárovkách, děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *